Yayınevleri

Tüm Kategoriler

Üye Girişi

E-Posta
Şifre
  Ödeme Seçenekeleri
  Son Tekrar Soru Bankası
  Bilinç6 Kaymakamlık Seti
  Hakimlik Kampı
  Külliyat Adli Soru
  Kaymakamlık Kampı
  Konsensus Adli-İdari
  İdari Hakimlik Kampı
  Konsensus KPSS
  KPSS A Hukuk Konu
  Adli Hakimlik Seti
  İdari Hakimlik Seti
  KPSS A Nokta Atış Soru Seti
  Eğitim Bilimleri Konu
  Adli ve İdari Hakimlik
  Ücretsiz Kargo

Kaymakamlık Sınavı İktisat Açık Uçlu Soru Bankası - Özgür Özcan Savaş Yayınları Mart 2017

Fiyatı düştüğünde e-posta ile haber ver
Kaymakamlık Sınavı İktisat Açık Uçlu Soru Bankası - Özgür Özcan Savaş Yayınları Mart 2017

"Kaymakamlık Sınavı İktisat Açık Uçlu Soru Bankası - Özgür Özcan Savaş Yayınları Mart 2017"

9786059527873
 • Ürün Fiyatı
 • 17.50 TL
 • Piyasa Fiyatı
 • 35.00 TL
 • Havale ile
 • 17.33 TL
 • Stok
 • 435
 • Yayınevi
 • Savaş Yayınevi
 • Satılan Adet Miktarı
 • 879
 • Yazar
 • Özgür Özcan
Adet
Kaymakamlık Sınavı İktisat Açık Uçlu Soru Bankası - Özgür Özcan Savaş Yayınları Mart 2017


Özellikler
Yorumlar
Taksitler
İlgiliÜrünler
Kaymakamlık Sınavı İktisat Açık Uçlu
Soru Bankası
Ağustos 2017


Tamamı Açık Uçlu Çözümlü Sorular

MAKRO İKTİSAT 208 SORU
MİKRO İKTİSAT
379 SORU
TÜRKİYE EKONOMİSİ
203 SORU

TOPLAM 790 SORU
 

KAS
MİKRO – MAKRO İKTİSAT & TÜRKİYE EKONOMİSİ

AÇIK UÇLU SORU BANKASI

 
     

17 ARALIK 2016 KAYMAKAMLIK ADAYLIĞI SINAVI İÇİN AÇIKLAMA


17 Aralık 2016 tarihinde yapılacak Kaymakam Adaylığı Sınavında adaylara 100 dakika verilmek suretiyle 40 soru yöneltilecektir. Buna göre:

Genel Yetenek ve Genel Kültür (%40): 16 soru
 Türkçe (%15; 6 soru )
 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5; 2 soru )
 Türkiye'nin Sosyo-ekonomik Yapısı (%10; 4 soru )
 Türkiye'de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%10; 4 soru )

Alan Bilgisi (%60): 30 soru
 Anayasa Hukuku (%10; 4 soru )
 İdare Hukuku (%20; 8 soru )
 Türkiye'nin İdari Yapısı (%8; 3 soru )
 Türkiye'de Mahalli İdareler (%7; 3 soru )
 Ekonomi (%15; 6 soru )

Ayrıca sınav ilanında ÖSYM soruların konu içerisindeki oranın %20 oranında eksik veya fazla olabileceğini belirtmiştir.

Önemini göstermek için konuların ağırlığını sıralayacak olursak:

Anayasa ve İdare Hukuku : % 45
İktisat : % 15
Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı : %10
Türkçe : % 15
Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları : % 10
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi : %5

AÇIK UÇLU SINAV NEDİR?
Klasik test formatı olan çoktan seçmeli sorularda aday soru hazırlayanın uygun gördüğü en doğru tek seçeneği bulmak zorundayken; 
Açık uçlu sınavda aday ilgili konudaki bilgi, birikim, kavrayış ve hâkimiyetine dayanarak soruda isteneni muhakeme, mantık ve yorumlama beceri ve yeteneğiyle birkaç kelime ya da nadiren birkaç cümleyle yazılı olarak kendisi ifade veya formüle etmektedir.
Açık uçlu sınavda verilen soru cümlesi ya da paragrafına ilişkin olarak adaydan beklenen zihinsel beceri kapasitesi şu hususları kapsamaktadır:
Analiz ve sentez etme
Çıkarım yapma
Değerlendirme
Yorumlama 
Muhakeme yapma
Mantığını bulma
Bütünden parçaya veya parçadan bütüne ulaşma
Farklı unsurlar arasında ilişki kurma
Farklı çözümler sunma
Çıkarım yapma
Benzerlikleri ya da farklılıkları bulma
Tutarsızlıkları saptama vb. gibi

 

AÇIK UÇLU SINAVA İLİŞKİN ADAYLARA TAVSİYELERİM

Bu yeni sınav formatından dolayı öncelikle heyecanlanmayın, asla korkmayın, zihninizi tüm tereddüt ve belirsizliklerden temizleyin.
Bir kere sınavın konularının hiçbiri (Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, iktisat, Türkçe vb.) değişmedi. 
Bir kere açık uçlu soru formatında bilgi esastır. Konuları tam olarak bilmeden, kavramadan sorulara cevap vermeniz hiçbir şekilde mümkün değildir. Çoktan seçmeli sınavda bazı soru kalıplarını ezberleyerek, önsezilerle tahmini cevaplar vererek ya da sınav tüyolarıyla belki mümkündü ancak açık uçlu sınav sisteminde bu imkânsızdır.
Açık uçlu sınav sisteminde sizden emin olarak bilgilerinize dayanarak yorum, değerlendirme ve muhakemede bulunmanız beklenmektedir.


ÇALIŞMA YÖNTEMİ VE TAVSİYELER

Kıymetli idealist arkadaşlarım,
Öncelikle ve özellikle şunu vurgulamak isterim ki; kaymakamlık birinci ve öncelikli hedefiniz olsun asla yegâne hedefiniz olmasın. Çünkü rekabetin en keskin ve alımların da en az olduğu sınavlardan biri. Kaymakamlık hedefi tam ortasından yani 12’den vurmak. Ama eşyanın tabiatı gereği bunu pek çok kişinin başarması mümkün değil. O nedenle muhakkak A, B, C, .. alternatifleriniz olsun. 
Bunu dışında daha teknik tavsiyelere geçecek olursam, daha önce belirttiğim gibi açık uçlu sınav sisteminde sizden emin olarak bilgilerinize dayanarak yorum, değerlendirme ve muhakemede bulunmanız beklenmektedir.

Öyleyse ne yapılmalı ve bu sınava nasıl emin şekilde hazırlanmalı?
1) Aşağıda yer alan Kaynakları sınava kadar en az üç kere dikkatle ve kemali ciddiyetle okumanız gerekmektedir. İlk okumanız muhtemelen 6-7 gün sürebilir, ancak ilk okumanızı yaparken önemli bulduğunuz ve dikkatinizi çeken yerlerin altını çizer, kendinizce şifreler koyar ve üzerine minik notlar alırsanız, ikinci okumanızda süre yarısına, üçüncü okumanızda ise üçte birine inecektir.

2) Aynı alandaki bu üç okumayı arka arkaya değil, her bir dersi sırayla bitirerek döngüsel olarak yapınız. Yani Anayasa-İdare-iktisat…vb okuması bittikten sonra tekrar baştan başlayınız.

3) Zihninizi boğmamak ve beyninizin sağ ve sol loblarını eşit şekilde kullanmak adına aynı anda (yarım gün + yarım gün biçiminde) örneğin Anayasa ile iktisat ya da idare ile Türkiye’nin sosyo-ekonomik yapısı beraber çalışılabilir.

4) Konu anlatımından sonra sınav sorumluluğu kapsamındaki konularda elinizde bulunan çoktan seçmeli çıkmış ya da kaymakamlık sınavı hedeflenerek hazırlanmış özgün soru bankalarına da en 1 veya 2 kere göz atmanız gerekmektedir. Sınavın formatı artık çoktan seçmeli olmasa da, daha önce yüzlerce soru ÖSYM uzmanlarınca sorulduğu için, buralardan her konudaki temel bilgilerin öğrenilmesi, tekrarı ve özümsenmesi sağlanacak, hatta çok muhtemel pek çok açık uçlu soru, daha önceki çoktan seçmeli sorularda vurgulanan bilgilerle rahatlıkla yanıtlanabilecektir.
ÖSYM’nin daha önce kullandığı çoktan seçmeli test usulünde binlerce soru bulunmaktadır. Bunların tamamına yakın bilgi temelli sorulardır. Kaymakamlık sınavıyla ilgili daha önceki açıklamamda, açık uçlu sınav sisteminin adayların sübjektif değerlendirme ya da kanaatlerini öğrenme amacına yönelik olmayıp, temel bilgilerin özümsenip kavranması, analiz edilmesi, bilgi temelli çıkarımda ve değerlendirme bulunma, ifade edebilme becerisini ölçmeye matuf olduğunu belirtmiştim.
Bu çerçevede konu anlatımlı kaynakların okunmasından sonra, daha önce çıkmış soruların hızla gözden geçirilmesi, konu anlatımında öğrenilen bilgilerin oturmasına ve içselleşmesine katkı sağlayacaktır. Ancak adayların çıkmış soruların cevaplarını, cevap anahtarına bakarak seçeneklerin üzerine işaretleyerek okumaları zaman kazanmaları açısından çok önemlidir. Bu pratik ve pragmatik yolu adaylara tavsiye ederim.

5. En son 17 Aralık 2016 tarihinde yapılacak sınavın soru sayısı, dağılımı, usulü ve içeriğine uygun (yani 24 Alan Bilgisi ve 16 Genel Kültür Genel Yetenek açık uçlu sorularla) hazırlanmış KAS KAYMAKAMLIK SINAVI AÇIK UÇLU DENEMELER kitabından bilginizi, birikiminizi ve konulara vukufiyetinizi ölçmelisiniz. Burada yaşadığınız tereddüt, eksiklik ve yanlışlarınızı behemehâl düzelterek sınava mümkün mertebe eksiksiz girmelisiniz. Unutmayın ki, deneme sınavlarının kazası vardır ancak asıl sınavın kolay kolay kazası olmayacaktır.


KAYNAKLAR

A. ANAYASA – İDARE HUKUKU (Türkiye’nin İdari Yapısı ve Türkiye’de Mahalli İdareler dahil) (% 45):

1. Sınavın neredeyse yarısını teşkil eden bu iki alan dâhil İnsan Hakları-Demokratikleşme, iktisat ve Türkiye Ekonomisi için öncelikle Savaş Yayınevinden çıkan KAYMAKAMLIK KAMPI kitabımızı özellikle zamanı kısıtlı olan adaylar için tavsiye ederim.
Zamanı olan ve birikimi olan adaylara ise “İDARE HUKUKU” ve “ANAYASA HUKUKU” kitaplarımı ayrı ayrı tavsiye ediyorum.
Ayrıca zamanı yetersiz olan adaylar için ayrıca bu ikisinin bir arada yer aldığı Savaş Yayınevinden çıkan “KANUNNAME” isimli kitabımı tavsiye ederim. 
Ayrıca bu iki alan için aşağıdaki mevzuatın da en az iki-üç kez okunması şiddetle tavsiye ederim:

ANAYASA HUKUKU
- TBMM İçtüzüğü
- Siyasi Partiler Kanunu
- Milletvekili Seçimi Kanunu
NOT: Bu üç mevzuatın tamamı ANAYASA HUKUKU kitabımın sonunda yer almaktadır.

İDARE HUKUKU
- 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu
- 5393 sayılı Belediye Kanunu
- 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu
- 442 sayılı Köy Kanunu
- 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu
- 5449 sayılı Kalkınma Ajansları Kanunu
NOT: İdare hukukunda sınavda gelmesi muhtemel diğer pek çok mevzuatın sınava göre formatlanmış ve özetlenmiş halini İdare Hukuku kitabımın 13. Bölümünde bulabilirsiniz. Normalde adayların en zayıf ya da yetersiz olduğu bu konuları dikkatle buradan çalışıp öğrenmeniz tavsiye olunur.

2. Soru Bankası olarak aziz dostum ve kardeşim kaymakam Ahmet Gazi Kaya ile birlikte sadece kaymakamlık sınavına yönelik olarak hazırladığımız KAS (KAYMAKAMLIK SORU BANKASI) AÇIK UÇLU SORU BANKASI son derece önemlidir.

B. DEMOKRATİKLEŞME VE İNSAN HAKLARI (% 10):
1.Yine kıymetli kaymakam kardeşim Kaymakam Ahmet Gazi Kaya ile beraber hazırladığım Savaş Yayınevinden sadece kaymakamlık sınavına özgü İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME kitabımı tavsiye ediyorum.
2. Bu alanda soru bankası olarak geçtiğimiz 2 ay içinde bu alanda yapılan değişiklikleri de içine alan İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME AÇIK UÇLU SORU BANKASI’nı tavsiye ediyorum.

C. İKTİSAT VE TÜRKİYE EKONOMİSİ (% 25):
1. Bu iki alan için de öncelikle KAYMAKAMLIK KAMPI kitabımızı dikkatlerinize sunarım.
Ayrıca bu iki konuda KPSS veya kurum sınavları sürecinde yararlanıp güvendiğiniz kitaplar fazlasıyla yeterli olacaktır. Çünkü kaymakamlıkta sorulan iktisat soruları içerik olarak KPSS veya kurum sınavlarındaki iktisat sorularına göre nispeten daha kolay ve yapılabilir niteliktedir.

2. İktisatta soru bankası olarak can kardeşim Özgür ÖZCAN tarafından sınav kapsam ve formatına göre hazırlanan KAS AÇIK UÇLU İKTİSAT SORU BANKASI muhakkak birkaç kere çalışılmalıdır. Bu kitapla hem iktisatın tüm konularını sınav kapsamına göre genel tekrarını yaparak eksikliklerinizi gidermiş, hem de sınav formatını görüp bu alanda hazırlıksız yakalanmamış olacaksınız. 
Ayrıca kadim dostum Prof. Dr. Mehmet Dikkaya tarafından hazırlanan, tüm iktisat konularının sade, anlaşılır ve akılda kalır biçimde sınav formatına uygun olarak iktisata en yabancı olan adayların bile rahatlıkla kavramasına yardım eden KÜLLİYAT İKTİSAT MODÜLER SORU BANKASI’nı tavsiye ederim.
Keza, can kardeşim Doç. Dr. Yüksek Bilgili’nin TÜRKİYE EKONOMİSİ SORU BANKASI da adayların en az soru yanıtladığı bu alanda çok önemli ve kritik katkı sunacaktır.

D. TÜRKÇE (% 15) & ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ (%5):
Bu konularda en güvendiğiniz, kapsamına ve tutarlılığına inandığınız kitaplara çalışınız.
Ancak şunu belirteyim: Türkçe soruları sınavı kazanmada oldukça belirleyicidir ve üstelik adaylar içeriği ve niteliği son yıllarda dönüşüme uğrayan Türkçe sorularında çok zorlanmaktadır. Türkçeyi dikkate alıp kemali ciddiyetle çalışmanızı öneririm.
Tarihte de klasik soru tarzının ötesinde yeni içeriğe sahip sorular gelmeye başlamıştır.
Adayların tarih ve Türkçe’de içeriği ve formatı yeni soru tarzına uygun olarak yenilenmiş ve geliştirilmiş güncel ve güvenilir kaynaklara bakmaları tavsiye olunur.
Tarih konusunda konu anlatımı ve soru bankasından oluşan TARİHİN PUSULASI isimli kitabın yetkin olduğunu düşünüyorum.

E. KAYMAKAMLIK AÇIK UÇLU SINAV DENEMELERİ
Konular çalışıldıktan sonra çok da sınav tarihi yaklaşmadan, 17 Aralık 2016 sınavının gerek kapsam gerekse format ve yöntemine tam anlamıyla uygun, yani her biri 24 Alan Bilgisi ve 16 Genel Kültür Genel Yetenek açık uçlu sorularla hazırlanmış 12 deneme sınavından oluşan Savaş Yayınevinden çıkan KAS KAYMAKAMLIK SINAVI AÇIK UÇLU SORULARLA DENEMELER çözülmeli, bu sınavların sonucuna göre adaylar yanlışlarını görüp eksikliklerini kapatmaya çalışmalıdırlar.


ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA

Arkadaşlar, kaymakamlık sınavına ciddi şekilde hazırlanarak giren adayların büyük çoğunluğu sınavın oransal olarak % 45’ini oluşturan Anayasa ve İdare Hukukunda soruların tamamına yakınını yanıtlamaktadırlar. Dolayısıyla sınavı kazanan ya da kaybeden adayların büyük çoğunluğu 2-3 soruyla kazanmakta ya da kaybetmektedirler. Bu durumda başarıyı belirleyen iki alan bulunmaktadır:
1. İktisat ve Türkiye Ekonomisi
2. Demokratikleşme ve İnsan Hakları
Binaenaleyh, adayların bu alanlarda doğru yanıtlayacakları her bir fazladan soru, onların sınavı kazanmalarında hayati önem arz etmektedir. 
Bu çerçevede, tüm zamanınızı görece daha çekici olan Anayasa ve İdare Hukukuna harcamayın; İktisat-Türkiye Ekonomisi ve İnsan Hakları konularına ciddi zaman ve emek harcayın, lütfen… Eğer sınav sonucunda gülmek istiyorsanız.
Kalbi selam, sevgi ve başarı dileklerimle…
Ahmet NOHUTÇU

 • Baskı Tarihi
 • Ağustos 2017
 • Baskı Sayısı
 • 5. Baskı
 • Yayınevi
 • Savaş Yayınevi
 • Yazar
 • Özgür Özcan
 • Sayfa Sayısı
 • 402
 • Ebat
 • 16x24
 • Cilt
 • Amerikan Bristol

Adınız
E-Posta Adresiniz
Güvenlik Resmi
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi
Yorumunuz
Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı!